Tippecanoe School Corporation

Staff Directory

Lori Ahrens

Lori Ahrens

Occupational Therapist
Wea Ridge Elementary School, Woodland Elementary School, Southwestern Middle School, Wea Ridge Middle School
Special Education
Milton Anderson

Milton Anderson

Teacher - Art
Southwestern Middle School
Fine Arts
Sue Anderson

Sue Anderson

Diagnostician
Mayflower Mill Elementary School, Mintonye Elementary School, Southwestern Middle School
Special Education
Osvaldo Avila

Osvaldo Avila

Head Custodian
Southwestern Middle School
Buildings and Grounds
Sheena Baird

Sheena Baird

Teacher
Southwestern Middle School
Social Studies
Aaron Baker

Aaron Baker

Teacher - Engineering & Technology
Southwestern Middle School
Career & Technical Education
Jerry Brooks

Jerry Brooks

General Custodian
Southwestern Middle School
Buildings and Grounds
Heather Brown

Heather Brown

Teacher
Southwestern Middle School
Social Studies
Mike Burton

Mike Burton

Teacher
Southwestern Middle School
Social Studies
Paulette Chase

Paulette Chase

Health Aide
Mintonye Elementary School, Southwestern Middle School
Health Services
Nora Chidalek

Nora Chidalek

Aide - Special Education Resource Room
Southwestern Middle School
Support Staff
Ann Crider

Ann Crider

General Custodian
Southwestern Middle School
Buildings and Grounds
Beth Crum

Beth Crum

Teacher
Southwestern Middle School
PE/Health
Juan Delgado Tovar

Juan Delgado Tovar

General Custodian
Southwestern Middle School
Buildings and Grounds
Judy Dykstra

Judy Dykstra

Aide - Special Education Resource Room
Southwestern Middle School
Support Staff
Tom Eisan

Tom Eisan

Teacher - Band
Southwestern Middle School
Fine Arts
Kimberly Emerick

Kimberly Emerick

Specialist
Dayton Elementary School, Klondike Elementary School, Battle Ground Middle School, Southwestern Middle School, Wainwright Middle School
Special Education
Shelby Eoff

Shelby Eoff

Long Term Substitute
Southwestern Middle School
Support Staff
Misty Falk

Misty Falk

Aide - EL
Mintonye Elementary School, Southwestern Middle School
Support Staff
Alice Francis

Alice Francis

Teacher
Southwestern Middle School
Mathematics
Kristy Gaskin

Kristy Gaskin

Speech Pathologist
Mintonye Elementary School, Southwestern Middle School
Special Education
Kendall Gatewood

Kendall Gatewood

Teacher
Southwestern Middle School
Special Education
Tammy George

Tammy George

Teacher
Southwestern Middle School
Mathematics
Tina Goff

Tina Goff

Specialist
Mayflower Mill Elementary School, Mintonye Elementary School, Southwestern Middle School
Special Education
Jasmine Gutierrez

Jasmine Gutierrez

Aide - Special Education One-on-One
Southwestern Middle School
Support Staff
Christopher Hamm

Christopher Hamm

Psychologist
Mintonye Elementary School, Southwestern Middle School
Special Education
Kelsey Haugen

Kelsey Haugen

Aide - Special Education One-on-One
Southwestern Middle School
Support Staff
Lisa Headley

Lisa Headley

Secretary - Principal
Southwestern Middle School
Support Staff
Norma Hernandez

Norma Hernandez

Food Service Assistant
Southwestern Middle School
Nutrition Services
Carson Korb

Carson Korb

Aide - Special Education One-on-One
Southwestern Middle School
Support Staff
Tammie Krueger

Tammie Krueger

Food Service Assistant
Southwestern Middle School
Nutrition Services
Tiffany McGill

Tiffany McGill

Food Service Assistant
Southwestern Middle School
Nutrition Services
Kelly McKee

Kelly McKee

Teacher
Southwestern Middle School
Family & Consumer Science
Arianne Menon

Arianne Menon

Teacher
Southwestern Middle School
Mathematics
Christine Pattison

Christine Pattison

Physical Therapist
Battle Ground Elementary School, Hershey Elementary School, Mintonye Elementary School, East Tipp Middle School, Southwestern Middle School
Special Education
Kelly Peckinpaugh

Kelly Peckinpaugh

Teacher
Southwestern Middle School
PE/Health
Jennifer Pike

Jennifer Pike

Teacher
Southwestern Middle School
Science
Sarah Powley

Sarah Powley

Instructional Coach
Southwestern Middle School, Wainwright Middle School, Wea Ridge Middle School, McCutcheon High School
Curriculum
Robin Pyle

Robin Pyle

Teacher
Southwestern Middle School
Science
Melanie Quinlisk

Melanie Quinlisk

Teacher
Southwestern Middle School
English
Rebecca Redman

Rebecca Redman

Teacher
Southwestern Middle School
English
Camden Ritchie

Camden Ritchie

Teacher - Choir
Southwestern Middle School
Fine Arts
Carla Roberts

Carla Roberts

Aide - Special Education Resource Room
Southwestern Middle School
Support Staff
Cassandra Royer

Cassandra Royer

Aide - Interventionist
Southwestern Middle School
Support Staff
Theresa Schrader

Theresa Schrader

Cafeteria Manager
Southwestern Middle School
Nutrition Services
Alicia Spray

Alicia Spray

Media Specialist
Battle Ground Middle School, East Tipp Middle School, Klondike Middle School, Southwestern Middle School, Wainwright Middle School
Kyle Spray

Kyle Spray

Principal
Southwestern Middle School
Administration
Chris Steindorff

Chris Steindorff

Teacher
Southwestern Middle School
Science
Emily Tierney

Emily Tierney

Teacher
Southwestern Middle School
Special Education
David Ungaro

David Ungaro

Aide - Media
Southwestern Middle School
Support Staff
1 2 > showing 1 - 50 of 56 constituents